ساخت بازوی مصنوعی با پرینتر سه بعدی مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

 

ساخت بازوی مصنوعی با پرینتر سه بعدی

کرییت پراستیکس به عنوان یک شرکت خدمات پرینت سه­ بعدی به پیمودن مسیر دگرگون کننده خود در بسیاری از زمینه ­های صنعتی ادامه می­دهد؛ تأثیر مثبت پرینت سه بعدی در  زمینه­ های بیشماری قابل رؤیت است، اما بیش از همه، ابزارآلات پزشکی و پروتز از این تکنولوژی بهره­ مند شدند. با وجود این­که پیشرفت  فناوری به طور چشمگیری صورت گرفته است ، اما تأثیرات انسانی و احساسی که با روایت­های مربوط به بسیاری از پروتزهای سه­ بعدی پرینت شده همراه می­شوند مهیج و واقعی بوده و تقریباً همیشه اشک را از چشمانم جاری می­ سازند_ و من نیز می­دانم که در این مسئله تنها نیستم.

کرییت پروتز بخشی از یک سفر الهام­بخش است، سفری که تاکنون افراد کمی به آن پرداخته­ و به تولید و بهبود مکرر اندام­ها و متعلقات جایگزین سه ­بعدی (و حتی پوشش ­های سه­ بعدی پروتزی پرینت شده) اقدام کرده ­اند. این سفر به­ صورت واقعی نیز انجام گرفته است، به­ طوری­که اکنون شاهد مسافرت تیم این شرکت به هایتی و تلاش برای تغییر دادن زندگی زنی هستیم که همیشه تا این اندازه خوش شانس نبوده است.

ساخت بازوی مصنوعی با پرینتر سه بعدی

داستان دینس ایکسولیس ممکن است مو را به تن شما سیخ کند. دینس به عنوان مادر بیست ساله­ ای تنها برای یک کودک نوپا، یک نجات یافته است. او در زلزله فاجعه­ باری حضور داشت که هایتی را در سال 2010 ویران ساخت، زندگی میلیون­ها نفر را تحت تأثیر خود قرار داد و باعث مرگ بیش از 100000 شهروند شد. دینس نجات یافت اما این تجربه برای او مانند بسیاری دیگر ، بی نهایت دلخراش بود. درحالی­که دینس در تلاش بود تا جان برادرزاده­ایش را نجات دهد، خانه­ اش فروریخت و در زیر آوار گرفتار شد. دینس که بیش از هفت ساعت در زیر آوار به دام افتاده بود، مجبور به گرفتن تصمیمی شد که یکی از هـراس ­انگیز ترین تصمیمـاتی است که انسان می­تواند با آن روبرو شده و به آن عمل کند : او مجبور بود بازوی خود را قطع کند تا بتواند از زیر آوار بگریزد. او و دخترش هنوز در اتاقکی چوبی در اردوگاه آوارگان در هایتی زندگیمی­­کنند.

ساخت بازوی مصنوعی با پرینتر سه بعدی

تیم کرییت پراستیکس که به افراد نیازمند به پروتز در سراسر جهان کمک می­­کند، از وضعیت دینس مطلع شد و مؤسس کرییت پراستیکس، جف ارنستن (متخصص پروتز و هم­چنین ارتوپتیست) در اوائل ماه ژوئن با دینس ملاقات کرده و عمل اندازه ­گیری را صورت داد. این نخستین باری بود که گروه به کار با یک فرد قطع عضو شده در هایتی می­پرداخت. مسئله مهم دیگری که برای نخستین بار مطرح می­شد ارائه بازوی پرینت شده سه­ بعدی و استاندارد بود.

این پروتز از لحاظ زیبایی ­شناسی، زیباتر و سبک­تر از نمونه ­های سنتی است. این بازو دارای الگوی چنگ­زنی کاربردی برتری است که فرد را به انجام کارهای بیشتری قادر می­شازد.

ساخت بازوی مصنوعی با پرینتر سه بعدی

به نقل از ارنستن " ما فرورفتگی مناسبی را یافتیم که بازوی پروتزی سه ­بعدی به خوبی در آن جای می­گیرد. ممکن است بازوهای پروتزی دیگر کاربردی ­تر باشند اما بازوی تولیدی ما بسیار زیبا بوده و فرد به­راحتی می­ تواند به آن عادت کند. اگر افراد با استفاده از دیگر بازوهای مصنوعی با مشکل مواجه هستند، می­توانند بازوی تولیدی ما را امتحان کنند."

تیم کرییت پراستیکس دست و ساعد بازوی مورد نظر برای دینس را در آزمایشگاه خود در لیک پلسیدتولید کردند، سپس خود ارنستن سوار بر هواپیما شده و بازوی جدید را به آزمایشگاه هیلینگ هندز فور هتییتی واقع در پورت او پرینس برد. ارنستن در آن­جا به کار با بنیاد توانمند سازی جامعه پرداخت تا بازو را کامل کرده، سوکت­ ها را ایجاد و مابقی کار سوار کردن قطعات را انجام دهد. در نیجه ابزاری با وزنی معادل نصف پروتزهای معمول ایجاد شد . و چه کاری خوشایندتر از این­که ارنستن، که خود قادر به تولید پروتز بوده، به هاییتی سفر کرده و شخصاً پروتز را به دینس تحویل بدهد. به گفته ارنستن، این کار تجربه احساسات برانگیزی برای تمامی افراد درگیر بود. زمانی که دینس پروتز را پوشید، دختر کوچکش ساندین به مادر جوانش نزدیک شده و دستش را بوسید. اتفاقی که طبیعتاً اشک را از چشمان ارنستن جاری ساخت.

ساخت بازوی مصنوعی با پرینتر سه بعدی

به نقل از ارنستن "شما باید درک کنید که آن لحظه تا چه اندازه مهم بود. آن اتفاق بدین معنی است که دختر دینس پروتز را به عنوان بخشی از مادرش قبول کرده است نه یک وسیله یا ابزار اضافی. شما به سمت یک توستر نمی­روید که آن را ببوسید."

بازوی دینس حاصل یک پروژه تحقیق و توسعه جدی است. کرییت پراستیکس مجبور بود که در کار بر روی پروتز استاندارد درجه یک، بسیار دقیق و ریزبین باشد، چرا که سازمان خوراک و دارو خط قرمزهای بسیار سخت­گیرانه ­ای را نسبت به چنین محصولاتی اتخاذ می­کند. امروزه بازوهای متناسب برای پروتزهای مفاصل ساعدی و بالای آرنجی و سوکت­های طراحی شده بوسیله متخصصان پروتز از سوی کرییت پراستیکس در سراسر آمریکای شمالی به فروش می­رسند. هم­چنین این شرکت به کار با بنیاد توانمندسازی جامعه ادامه داده و پروتزهای خود را در سراسر جهان و خصوصاً کشورهای درحال توسعه مانند هایتی عرضه می­دارد.

ساخت بازوی مصنوعی با پرینتر سه بعدی

به گفته ارنستن "ما سال­هاست که با بنیاد توانمندسازی جامعه و گروهای دیگر به کار می­پردازیم تا ابزارآلات پروتزی را در دسترس کسانی قرار دهیم که بیش از همه به آن­ها نیازمندند. این کار فقط بخشی از وظیفه شهروندی ما در جهان است و به چنین کمک­هایی افتخار می­کنیم."

در این تابستان، تیم این شرکت دو مسافرت دیگر به نپال ( جایی که به­ همراه هندوستان قبلاً به آن­جا سفر کرده­اند) و هایتی خواهند داشت. کرییت پراستیکس نه­ تنها تاریخ ساز شده است، بلکه زندگی زنی را دستخوش تغییر کرده است که عمری طولانی را در مقابل خود دارد، تا با امید بر این که عملکرد پربارتری را به همراه استفاده از دیگر بازوی خود داشته و قادر باشد که با دخترش بیشتر به بازی بپردازد و اعمال روزمره­ای را انجام دهد که همه ما آن هارا عادی فرض می­کنیم؛ کارهایی مانند در دست گرفتن قاشق و چنگال، نگهداشتن اشیاء ضروری در دست و گرفتن وسایل مهم.

تیم کرییت پراستیکس برای کار در حوزه پروتز ایجاد شده است، بطوری­که تخصص و نوآوری در محصولات سه­ بعدی تولیدی برای افراد دارای نقص عضو در تمامی سنین در سراسر جهان را به همراه دارد؛ بسیاری از این افراد دارای نقص عضو امروزه بسیار فعال هستند. دفتر اصلی این شرکت در لیک پلسید واقع شده و امروزه به عرضه خدمات طراحی و ساخت مشغول است اما به­ زودی شاخه های دیگری برای فرآهم آوری تجهیزات و حمایت برای دیگر دفاتر پزشکی در آمریکای شمالی به این شرکت افزوده خواهند شد تا این دفاتر نیز بتوانند ابزارآلات مورد نیاز افراد دارای نقص عضو را در دفاتر خود تولید کنند. برای بحث و تبادل نظرهای بیشتر در خصوص پروتزهای پزشکی استاندارد پرینت شده سه­ بعدی می­توانید به persia3dprinter.ir مراجعه کنید.

موفق باشید.

بهروز عبدی

 
ایمن شده توسط وب سایت عرش هاست