ساخت کفش با استفاده از پرینتر سه‌بعدی مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
میانگین امتیار کاربران: / 0
ضعیفعالی 
دوشنبه ، 1 مهر 1398 ، 04:29

 

 

طراح صنعتی کفش‌های زیبای ساخته شده توسط پرینت سه‌بعدی می‌سازد.

 


پرتاب‌کننده تیم بیس‌بال Cleveland Indians ، اولین بازیکنی بود که کفش‌های استوک دار پرینت شده در یک لیگ مطرح بیس‌بال پوشید. اخیراً یک کمپین برای جمع‌آوری پول برای تولید سفارشی صندل به روش پرینت سه‌بعدی، تشکیل شده است. هم‌زمان با این فعالیت‌ها، شرکت Under Armour یک کفش ورزشی با یک ضربه‌گیر پرینت شده را عرضه کرد. صنعت پرینت سه‌بعدی بدون شک در حال نفوذ به صنعت کفش و دمپایی است. ولی بیشتر کفش‌های تولید شده به روش پرینت سه‌بعدی موجود در بازار هنوز با روش‌های تولید سنتی و رایج تولید می‌شود و تنها ضربه‌گیر یا قسمت داخلی کفش به روش پرینت سه‌بعدی تولید می‌شود.

 


طراح صنعتی به نام Amadou ba Ndiaye قصد داشت که تولید یک کفش کامل با استفاده از پرینت سه‌بعدی را مورد بررسی قرار دهد. در پروژه‌ای به نام “The Genesis Project”، این طراح که مستقر در مونترال کانادا است از اسکن سه‌بعدی و روش پرینت SLS برای طراحی و پرینت سه‌بعدی دو جفت کفش استفاده کرد- یک کفش ورزشی مشکی براق و زرد و یک جفت کفش پاشنه‌بلند مشکی و قرمز بسیار زیبا.

Ndiaye اخیراً در مورد پروژه صحبت کرده است. او این‌چنین گفت: "به دلایل زیادی، اجرا و انجام این تکنولوژی جدید در بخش صنعت کفش بسیار متداول است. در این عصر پیشرفت تکنولوژی، هدف پروژه Genesis ارزیابی پتانسیل پرینت سه‌بعدی در این صنعت بوده است و اینکه ثابت کند این تکنولوژی یک روش قابل اتکا برای تولید کامل کفش است و نه تولید بخشی از آن، چیزی که امروزه در شرکت‌هایی مانند Adidas Futurecraft 3D یا Under Architect اعمال می­شود. البته شرکت‌های نامبرده دارای محدودیت‌هایی از نظر اعتبار خود در این زمینه‌ها هستند چرا که کیفیت لازم برای کفش‌های ورزشی که تحت‌ فشارهای مختلف هستند اولویت کاری آن‌هاست.

 


برای ساخت کفش ورزشی مشکی از TPU استفاده شد که به‌طور کامل و یکپارچه، به‌جز قسمت تزئینی طلایی رنگ که با استفاده از قالب موم تولید شد، پرینت شد. این قسمت طلایی قابل تعویض و برداشت است و مصرف‌کنندگان این کفش‌ها می‌توانند با توجه به علاقه خود آن را سفارش بدهند. کفش‌های پاشنه بلند نیز توسط TPU پرینت شدند. با این حال، خود پاشنه‌ها توسط PA2200 پرینت شدند. قسمت تزیینی ربان شکل قرمزرنگی نیز به دور پاشنه‌ها و قوزک پا کشیده شده است.

Ndiaye ادامه داد: همه قسمت‌های تولید شده با TPU ساخت شرکت materialize در بلژیک است، همان شرکتی که قسمت‌های پرینت شده را برای Adidas Futurecraft 3D تولید می‌کرد. شرکت materialize یکی از معدود شرکت‌هایی است که از TPU در پرینترهای SLS خود استفاده می‌کند. قسمت‌های ساخته شده با PA 2200 توسط شرکت Anubis 3D، یک شرکت در Ontario، ساخته شدند.

 


او تصمیم گرفت که از SLS استفاده کند زیرا از FDM دقیق‌تر است و جزئیات بسیار بهتری را می‌توان با آن بدست آورد. همچنین مقاومت و دوام آن بالاتر است. هدف پروژه تنها این نبود که ثابت کند پرینت کامل یک کفش کاری امکان‌پذیر است. بلکه Ndiaye می‌خواست ثابت کند که روش تولید با پرینت سه‌بعدی مزیت‌های بسیار بیشتری نسبت بهروش‌های رایج دارد. او مطمئن بود که به طرح‌های پیچیده و غیرمعمولی‌ای بر خواهد خورد که تولید آن‌ها با استفاده از روش‌های معمولی و بدون استفاده از پرینت سه‌بعدی مشکل خواهد بود. علاوه بر آزادی در طراحی، او همچنین به چندین مزیت دیگر نیز اشاره کرد:

· کاهش زمان و بهبود طراحی

· حذف نیاز به داشتن قالب‌های ساخت

· انعطاف‌پذیری بیشتر در فرایند تولید

· توانایی تولید به روش سفارشی و تولید بر اساس نیازها و سلایق مشتری‌ها و اندازه‌های آن‌ها

· کاهش لیست دارایی‌ها و چیزهای غیرضروری

Ndiaye، یک طراح خود اشتغال، به‌تنهایی بر روی این پروژه خاص کار کرد و فعلاً قصد ندارد که کفش‌هایی را که ساخته است را تجاری کند.

او این‌چنین می‌گوید: در حال حاضر طرحی برای تجاری کردن مدل‌ها ندارم. این پروژه فقط برای این است که قابلیت‌های پرینت سه‌بعدی را در صنعت کفش به اثبات برساند. ولی چیزهای زیادی در صنعت پرینت سه‌بعدی در حال اتفاق است.

برای دیدن جدیدترین ویدئوهای مرتبط به پرینت سه‌بعدی از کانال ما در آپارات دیدن کنید.

 

 

 
ایمن شده توسط وب سایت عرش هاست