پرینت سه بعدی با استفاده از خاک شبیه‌سازی‌شده کره مریخ مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
میانگین امتیار کاربران: / 0
ضعیفعالی 
اخبار
دوشنبه ، 29 مهر 1398 ، 08:45

 

ساختارهای پرینت سه‌بعدی کوچک با استفاده از خاک شبیه‌سازی‌شده کره مریخ می‌تواند خبر از چیزهای بزرگ‌تر و مهم‌تر بدهد.

 


 

کره مریخ یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین موضوعاتی است که مورد گفتگوی آژانس‌های هوافضا، شرکت‌های وابسته به تکنولوژی، دولت‌ها و تقریباً هر فردی که به فضا علاقه‌مند است، می‌باشد. سؤالی که در ذهن‌ها است مربوط به این نیست که آیا ما به کره مریخ خواهیم رفت یا نه؛ بلکه سؤال اصلی این است که چه موقع به کره مریخ دست خواهیم یافت. تقریباً همه موافق هستند که پرینت سه‌بعدی به‌طور جدی در مأموریت‌های روی سطح کره مریخ در حال استفاده و جدی‌تر شدن است. از موتورهای موشک‌هایی که ما را به مریخ می‌برند تا ابزار و بخش‌هایی که در طول مسیر از آن‌ها استفاده می‌کنیم و همچنین ساختمان‌هایی که ما در روی سطح کره مریخ در آن‌ها زندگی و کار می‌کنیم.

آخرین بخشی که اشاره شد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. پرینت سه‌بعدی بهترین روش برای ساخت‌وساز را مهیا می‌کند؛ و بدون ساختمان و جایی برای زندگی ما قادر نخواهیم بود برای مدت طولانی روی سطح مریخ زندگی کنیم. ما می‌خواهیم که در آنجا بمانیم و از نزدیک این سیاره قرمزرنگ را که بسیار به زمین نزدیک است مطالعه و بررسی کنیم. قبل از اینکه آنجا برسیم نیاز داریم که بفهمیم چگونه می‌توانیم به‌صورت دقیق روی مریخ ساخت‌وساز کنیم و به نظر می‌رسد که داریم به اهدافمان نزدیک می‌شویم.

در حالیکه آژانس‌های هوافضا، دانشگاه‌ها، شرکت‌ها و حتی افراد به‌صورت جداگانه، در مورد روش‌های ممکن برای ساخت‌وساز روی کره مریخ مطالعه کرده‌اند همه‌ی آن‌ها به‌صورت مشترک موافق هستند که بهترین روش برای این کار استفاده از پرینت سه‌بعدی و مواد موجود در سطح کره مریخ می‌باشد. آزمایش این ایده ساده نیست چراکه ما به خاک کره مریخ دسترسی نداریم که آزمایش‌های خود را روی آن انجام دهیم ولی روش‌هایی برای شبیه‌سازی خاک آن را به دست آورده‌ایم.

یکی از این شبیه‌سازی‌ها با نام JCS MARS 1-A و با استفاده از خاک آتش‌فشانی در هاوایی انجام شد. فرایندهایی بر روی این خاک انجام می‌شود تا این خاک ویژگی‌ها و ترکیبات خاک مریخ را پیدا کند؛ و این خاک قابل استفاده برای پرینت سه بعدی است. شاخه‌ی تحقیقاتی دانشگاه علمی کاربردی نوستاد وین اخیراً پروژه‌ای را برای آژانس فضایی اروپا (ESA ) انجام داده است و در آن چندین ساختمان مینیاتوری با استفاده از این خاک شبیه‌سازی شده، با استفاده از پرینتر سه‌بعدی ساخته است.

قطعات پرینت شده بسیار کوچک هستند ولی طرح‌هایی انتخاب شدند که احتمال دارد افرادی که به فضا سفر می‌کنند از آن‌ها استفاده کنند. کریستوف باچنر از گروه Fotec توضیح داد که این خاک با اسید فسفریک ترکیب شد تا چسبندگی لازم را بدست آورد و سپس تزریق شد.

 


قسمت‌های پرینت سه‌بعدی شده پس از سخت شدن قابلیت استفاده به‌عنوان سخت‌افزار و تولید بنیادی در یک سری از بسترهای سیارات را دارند؛ بنابراین، این یک گام روبه جلو و امیدوارکننده به سمت استفاده از منابع طبیعی در سطح سیارات، می‌باشد. استفاده هرچه بیشتر از مواد موجود در سطح سیاره باعث کاهش هزینه‌ها و مواد موردنیاز برای ارسال و انتقال به فضا می‌باشد.

ساختارهای کوچک پرینت شده به‌عنوان بخشی از پروژه بزرگ‌تر ESA به نام "تکنولوژی‌های تولید با استفاده از منابع محدود" می‌باشد که این پروژه با حمایت بخش تحقیقات تکنولوژی آژانس انجام شد. در حالی‌که این قطعات ساخته شده، با اندازه‌های واقعی که بتوان در آن‌ها زندگی کرد فاصله دارند ولی این یک گام مهم در تحقق اهداف بشر است. چراکه این نشان دهنده این است که مواد می‌توانند برای پرینت سه‌بعدی استفاده شوند؛ و همان‌طور که می‌دانیم در حال حاضر از مواد موجود در سطح کره زمین می‌توان خانه با ابعاد واقعی ساخت.

سرپرست بخش فرآیند و مواد شرکت ESA، توماس قیدینی :"این نتیجه بسیار دلگرم‌کننده است زیرا زمینه سفر بشر و استفاده از ربات در سطح کرات دیگر را فراهم می‌کند".


برای دیدن جدیدترین ویدئوهای مرتبط به پرینت سه‌بعدی از کانال ما در آپارات دیدن کنید.

 

 
ایمن شده توسط وب سایت عرش هاست